تربیت فرزند از چه زمانی شروع می شود؟

مثال: شراب خوردن، شراب در هر صورت باعث مستی خواهد شد چه با ارادۀ انسان خورده شود و چه با زور و اجبار و یا نادانسته، در هر صورت غذاهای مورد دار را در محیط خانه و خانواده نیاورید. بچه ها در محیط و فضاهای مختلف شکل می گیرند. محیط، اولین معمای کودک است که تمام القائات فکری و فرهنگی و آموزشی خود را به کودک ارائه میکند؛ زیرا که پس از سه چهار سال، وقتی با کودک سخن میگوییم، ملاحظه میکنیم که کودک، درست به زبانی سخن میگوید که والدین، اطرافیان و به طور کلی محیط تربیتی او به او القاء کرده است. به لحاظ اینکه، کودکی که در یک خانواده مسلمان به دنیا آمده باشد، بر اثر تربیت والدین آن خانواده، مسلمان تربیت میشود و کودکی که در یک خانواده مسیحی به دنیا آمده باشد، بر اثر تربیت آن خانواده، مسیحی خواهد گردید و همین طور یهودی و … سبب ارائه این تحقیق تبیین این است که یک فرزند از همین کودکی نیازمند به تربیت دینی و اسلامی میباشد و نباید تربیت را فقط در آداب معاشرت و چگونگی خوردن و خوابیدن دانست؛ بلکه تربیت لحظه به لحظه عمر و همه ابعاد زندگی انسان را دربر خواهد گرفت.

1- هماهنگی عضلات و اعضای بدن 2- تمایلات متعادل و عدم پرخاشگری 3- عاملی برای تفکر و خلاقیت 4- آموختن بسیاری از اصول اخلاقی و اجتماعی دربازی که حضرت علی (ع) نیز در این باره می فرمایند: هر کس کودکی در خانه دارد با او بازی کند. در این روش دو یا چند گزینه برای انتخاب مشخص میشود و کودک از بین آنها یکی را انتخاب میکند. اما باید بدانید که این طرز فکر کاملا اشتباه است ، شاید اغلب نوزادان متوجه روش تربیتی والدین خود نشده اما آن ها رفتار ، احساسات و عواطف مادر خود را درک می کنند . نکته: در اینجا چند سفارش اسلامی در مورد غذاهای حتی پاک و روش مصرف آنها، بدن انسان هر 15 روز یکبار به گوشت احتیاج دارد. راه حل این هست که والدینی که کودکانی در این بازه سنی دارند، بستر، شرایط و چیدمان خانه را طوری فراهم کنند که زمینه خرابکاری و آسیب به وسایل خانه یا آسیب کودک به خودش وجود نداشته باشد.

کمتر بگوییم و فرصت بدهیم تا خودش ببیند، سؤال کند، به دنبال جواب بگردد و با موضوعات مختلف ارتباط برقرار کند. والدینی هم هستند که این اطلاعات را ندارند و می گویند ما که از این شیوه ها بلد نیستیم، خوب، بچه خودش بزرگ می شود و یواش یواش چشم و گوشش باز می شود. ما حق نداریم بچه ها را شرمگین کنیم اگر والدین با تمام نداشته ها و عغده ها مدام هم دارند احساس گناه می دهند این احساس گناه یک شکنجه پنهان است که نسبت به فرزندان خود انجام می دهیم. به هبچ عنوان با شرمگین کردن بچه ها نمی توان آنها را تربیت کرد. متأسفانه بسیاری از اطلاعاتی که والدین دارای آن میباشند بر اساس القائات محیطی و تعصبات والدین به آنها رسیده است و باید توجه داشت که این اطلاعات ممکن است نادرست و همراه با خطا باشد. به دنبال نظر آنها خواهند بود و به هیچ عنوان توان تصمیم گرفتن به تنهایی را نخواهند داشت. در قدم اول به بررسی حضانت کودک بعد از جدایی پدر و مادر میپردازیم و سپس در صورت مرگ یکی از آنها به شما میگوییم تکلیف نگهداری فرزند را چه کسی برعهده دارد. در غیر آن سه هنگام، شما و آنها گناهی مرتکب نشدهاید اگر بر یکدیگر بگذرید.

به سلیقه آنها احترام بگذارید و سلیقه خودتان را تحمیل نکنید. ما در مقاله پیش رو به علت احساس چنین ضرورتی، مباحث زیر را بررسی میکنیم: اهمیت تربیت فرزندان و احترام به آنان، چگونگی رابطه با فرزندان، زمان، تأثیر و چگونگی تربیت دینی، اهمیت سن تکلیف، اقدامات کلی والدین و … تا پیش از مطالعه این کتاب، همواره برای من سوال بوده که خداوند چطور در قبال توهین و بی احترامی فرزندان به پدر و مادرشان در قرآن تذکر داده است و کسانی که از این دستور خدا نافرمانی کنند را به آتش جهنم وعده است ولی هیچ آیه ای از قرآن کریم درباره پدر و مادرهایی که با اخلاق و رفتار خویش موجب سقوط اخلاقی، شقی شدن و گناهکار شدن فرزندشان می شوند اشاره نکرده است؟ از نظر قانون مدنی ایران زمان بلوغ برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال تمام قمری است . پس باید توجه داشت که تنبیه سخت عموما باعث نمی شود که رفتار غلط اصلاح شود بلکه فقط موجب می شود که انجام آن رفتار به زمان مناسبی که با تنبیه روبرو نشود موکول می شود.

دیدگاهتان را بنویسید